اکنون مسافران بیش از هر زمان دیگری به اطلاعات و انتخاب‌های بیشتری دسترسی دارند، گاهی اوقات فرآیند پیدا کردن بهترین هتل برای یک مشتری بسیار وقت گیر است و آنان این کار را با دقت تمام انجام می‌‌دهند. OTA و وب‌ سایت‌های فروش آنلاین نیز برای حرکت در بازار رقابتی نیازمند آن هستند که بتوانند بهترین هتل‌ ها را با مناسب‌ ترین قیمت‌ را بفروش برسانند. وب‌ سرویس‌ هتل یک زیرساخت تکنولوژی اطلاعات است که فراهم‌کنندگان اصلی خدمات یعنی هتل‌ها را در شبکه توزیع و فروش جهانی به فروشندگان B2B یا B2C وصل می‌کند. به عبارت دیگر خدمات وب سرویس هتل طیف گسترده‌ای از اطلاعات هتل را در قالب استانداردSOAP / XML) SOAP) بصورت ادغام شده و در لحظه در سیستم‌های مختلف در دسترس مشتریان قرار می‌دهد.

وب‌ سرویس ‌ها به OTA این امکان را می‌دهد تا از طریق یک رابط کاربری برای مشتریان خود داده‌های مربوط هتل‌ها را در لحظه نشان دهند و از مشتریان داده‌های مربوط را برای رزرو دریافت کنند و به تامین کننده اصلی یعنی هتل‌ها اطلاعات رزرو را ارسال کنند. به‌عبارت دیگر وب سرویس یک بستر ارتباطی است که امکان اتصال و تبادل داده‌ها را بین دو سیستم نرم افزاری فراهم می‌کند و به این ترتیب فروش آنلاین هتل و سایر خدمات گردشگری را امکان پذیر می کند.

امکانات پیاده سازی وب سرویس هتل توسط بیسیس فلای

بیسیس‌فلای در کنار پیاده‌سازی وب سرویس‌های هتل‌ امکانات زیر را به مشتریان ارائه می‌دهد.

Mapping

یکی از مهمترین نکاتی که در پیاده‌سازی وب‌ سرویس‌ های هتل وجود دارد، این است که ممکن است داده‌های یک هتل از طریق بیش از یک وب ‌سرویس در دسترس باشد. در این حالت نرم‌ افزار رزرواسیون آنلاین بیسیس ‌فلای با انجام فرآیند Mapping هتل ‌های مشابه را تشخیص داده و بهترین اطلاعات را از آنان را در یک نتیجه نمایش می‌دهد.

تلفیق داده ‌های وب ‌سرویس هتل ها و غیر وب‌ سرویسی

ممکن است شما ظرفیت ‌های هتل برای خودتان داشته باشید (هتل‌ها و اتاق‌های گارانتی شده) و بخواهید این هتل ‌ها را در کنار هتل‌ های وب‌ سرویسی بصورت آنلاین ارائه دهید و بفروشید. این قابلیت در پلتفورم نرم افزار فروش آنلاین بیسیس‌فلای وجود دارد.

ارائه داده‌های کامل ثابت هتل (Static Data)

وب ‌سرویس‌ های مختلف داده‌های ثابت متفاوتی از هتل مثل عکس، آدرس، امکانات و ... ارائه می‌کنند. در پایگاه‌ داده‌ های هتل بیسیس فلای (Hotel Schema) تمامی داده‌های ثابت هتل ثبت و تلفیق شده و هنگامی که مشتری روی یک هتل کلیک می‌کند، اطلاعات کاملی از آن دریافت می‌کند. بطور مثال اگر اطلاعات هتل از طریق 3 وب‌سرویس در پایگاه داده‌های بیسیس‌فلای در دسترس داشته باشند و هر کدام 5 عکس متفاوت داشته باشند. مشتریان شما 15 عکس از هتل را مشاهده خواهند کرد.برای دریافت مشاوره در خصوص وب ‌سرویس هتل‌ ها و یا پیاده‌سازی وب ‌سرویس هتل ‌ها کلیک کنید.

وب سرویس هتل‌ های خارجی

برای هتل های خارجی وب سرویس های متعددی وجود دارد. این وب‌سرویس‌ها گاه بصورت مستقیم اطلاعات را از هتل‌ها دریافت می‌کنند و در اختیار فروشندگان قرار می‌دهند و گاهی اطلاعات سایر وب‌سرویس‌ها را تجمیع کرده و از طریق وب سرویس خودشان در اختیار سایت‌های فروش آنلاین قرار می‌دهند.

یکی از مهمترین ارائه دهنده‌گان هتل‌ در دنیا Hotelbeds است که 180000 هتل را بصورت مستقیم ارائه می‌دهد. Paximum وب سرویس دیگری است که حوزه فعالیت آن متمرکز بر هتل‌ های کشور ترکیه است. وب سرویس هتل آمادئوس نیز 650000 هزار هتل را دنیا پوشش می‌دهد که آژانس‌های داخل ایران مجوز استفاده از آن را ندارند از دیگر وب ‌سرویس‌های مهم هتل می‌توان به Restel, HotelsPro,Giata اشاره کرد. در ایران هم برخی شرکت‌ها اطلاعات وب‌ سرویس‌ های خارجی هتل‌ها را تجمیع کرده و در وب ‌سرویس خودشان ارائه می‌دهند. وب سرویس شرکت پرتو یا تریپلا ارائه دهنده وب‌سرویس‌های تجمعیی هتل‌های خارجی هستند.

وب سرویس هتل‌های داخلی

در حال حاضر برخی از شرکت‌ها وجود دارند که وب سرویس هتل ها را ارائه می‌دهند. در این وب‌ سرویس‌ ها برخی از هتل‌ها بصورت On-Request، و برخی بصورت تلفنی رزرو می‌شوند، لذا می‌توان گفت پوشش وب ‌سرویس‌ های هتل‌های داخلی کامل نیست و قسمت عمده‌ای از هتل‌ های داخلی تحت وب بصورت قطعی رزرو نمی‌شوند. وب سرویس‌ های هتل زیر تاکنون توسط Basisfly با موفقیت پیاده‌سازی شده اند.

وب‌سرویس‌های زیر برای هتل تاکنون توسط Basisfly با موفقیت پیاده سازی شده اند