با پیشرفت تکنولوژی و رشد روزافزون تراکنش‌ های آنلاین، مسافران ترجیح می دهند به جای طی کردن مسافت و خرید حضوری، به صورت کاملا آنلاین برای خرید خدمات گردشگری از جمله رزرو پرواز ، رزرو هتل ، تور و ... اقدام نموده و از وب سایت مخصوص آژانس مسافرتی این خدمات را دریافت نمایند. در نتیجه با رشد وب سایت های رزرواسیون آنلاین و همچنین تغییر رفتار مصرف کنندگان در صنعت گردشگری ایران نیاز به زیرساخت‌های تکنولوژی ارتباطات افزایش پیدا کرده است. یکی از این زیرساخت‌ها وب سرویس (API) پرواز است که ارتباطات بین تامین کننده و فروشندگان و همچنین تبادل اطلاعات بین آنان را میسر می‌سازد.
خدمات وب سرویس پرواز طیف گسترده‌ای از اطلاعات پرواز را در قالب استاندارد(SOAP / XML) بصورت ادغام شده و در لحظه در سیستم های مختلف در دسترس مشتریان قرار می‌دهد. این سرویس‌ها به OTA ها این امکان را می‌دهد تا از طریق رابط کاربری برای مشتریان خود داده‌های مربوط پروازها را در لحظه نشان دهند و از آنان داده‌های مربوط را برای رزرو دریافت کنند. بعبارت دیگر وب سرویس یک بستر ارتباطی است که امکان اتصال و تبادل داده‌ها را بین دو سیستم نرم افزاری یا وب سایت فراهم می‌کند و به این ترتیب فروش Online پرواز ، هتل و سایر خدمات گردشگری را امکان پذیر می نماید.

در صفحه وب سرویس ها با ماهیت وب سرویس و مزیت استفاده از وب سرویس گردشگری در آژانس های مسافرتی آشنا شده ایم. به طور خلاصه باید گفت که اگر در صنعت گردشگری فعالیت می کنید، پس از طراحی سایت آژانس مسافرتی یکی از مهم ترین خدماتی که در سایت مسافرتی آنلاین باید ارائه شود ماژول رزرواسیون پرواز و اجرای وب سرویس پرواز است. که البته لازمه آن داشتن یک سیستم جامع رزرواسیون آنلاین است.وب سرویس پرواز خارجی و داخلی ، سیستمی و یا تجمیع کنندگان هر کدام امکاناتی را برای آژانس مسافرتی شما به منظور فروش آنلاین ایجاد می کند. که در ادامه مطلب به توضیح هر یک پرداخته ایم. باعث افتخار است که اعلام کنیم ما در بیسیس‌فلای توانسته‌ایم بسیاری از وب سرویس‌ های متداول در صنعت گردشگری از جمله وب سرویس آمادئوس با توجه به پیچیدگی هایی که دارد را برای مشتریان‌مان پیاده سازی کنیم. در پیاده‌سازی وب سرویس پرواز ، وب سرویس هتل ، وب سرویس بیمه و وب سرویس قطار سعی کرده‌ایم تا نمایش داده‌ها از وب سرویس‌های مختلف را بصورت یکپارچه در آوریم. پیاده سازی وب سرویس پرواز با توجه به اهمیتی که دارد یکی از اصلی ترین مواردی است که هر آژانس مسافرتی در سایت گردشگری و سیستم رزرواسیون آنلاین خود بهتر است به کار ببرد.

وب سرویس پروازهای سیستمی خارجی

پروازهای خارجی از طریق GDS ها در شبکه فروش جهانی به اشتراک گذاشته می‌شوند. مهمترین GDS ها آمادئوس (Amadeus) ، گالیلئو (Galileo) هستند. وب سرویس آمادئوس پوشش بسیار گسترده‌ای از ایرلاین ‌ها و مسیرهای پروازی دارد. پیاده سازی وب سرویس آمادئوس کار بسیار پیچیده‌ای است و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات رزرواسیون آنلاین بایستی توانایی فنی لازم را داشته باشند. در حال حاضر بیسیس ‌فلای یکی از شرکت‌های مورد تایید آمادئوس برای پیاده‌سازی وب سرویس این شرکت است. بیسیس‌فلای همچنین تاییدیه برای پیاده‌سازی سایر وب‌سرویس‌ های پرواز خارجی مانند گالیلئو (Galileo)، Multireisen ، Travel Fusion را دارد.

پروازهای چارتری داخلی

در وب سرویس پروازهای چارتری این امکان فراهم می‌شود تا شما بتوانید پروازهای چارتر را در وب سایت خود به کاربران نمایش دهید و آنان پروازهای چارتری بصورت آنلاین رزرو نمایند.از جمله وب‌سرویس‌ های پرواز چارتری می‌توان وب‌سرویس‌ های سپهر، مقیم و راویس را نام برند. در این وب‌ سرویس‌ها آژانس‌های چارتر کننده اطلاعات ظرفیت صندلی پروازهایی که در اختیار دارند را در پنل‌های مربوط وارد می‌کنند و تحت وب ‌سرویس با آژانس‌های مسافرتی به اشتراک می‌گذارند. در صورتی که شما قصد دارید پروازهای چارتری را در وب‌ سایت خود ارائه دهید بایستی حق اشتراک وب ‌سرویس را از دارندگان وب سرویس دریافت کنید.

وب سرویس پرواز داخلی سیستمی

ایرلاین‌های داخلی از سیستم‌های متفاوتی برای تعریف و به اشتراک‌گذاری پروازهای خود استفاده می‌کنند. در حال حاضر بعضی از ایرلاین‌ها با سیستم گابریل که در واقع یک نوع بات، تحت محیطی شبیه داس است، استفاده می‌کنند. برای ارائه آنلاین پروازها تحت سیستم گابریل، بایستی که داده‌های پروازها از طریق یک نرم‌افزار واسط در مقاطع زمانی جمع آوری شده و آن داده‌ها در سایت نمایش داده شوند. ایرادی که ارائه پروازهای تحت گابریل اغلب اوقات دارد، عدم نمایش اطلاعات در لحظه به کاربران است. با گذشت زمان ایرلاین‌های داخلی این تکنولوژی قدیمی را کنار گذاشته و سراغ سیستم‌های جدیدی رفته‌اند. یکی از تکنولوژی‌هایی که چند ایرلاین‌ داخلی از آن هم اکنون استفاده می‌کنند و احتمالا در آینده شاهد استفاده بیشتر سایر ایرلاین‌ها از آن خواهیم بود، سیستم نیرا است که دارای خروجی API استانداری برای استفاده در فروش آنلاین در سایت و اپلیکیشن است. بعضی از ایرلاین‌ها نیز سیستم‌های به اشتراک‎‌گذاری تحت وب مخصوص خودشان دارند. ماهان از سیستم اکسلرو و کیش ایر از سیستمVRS استفاده می‌کنند.

تجمیع‌کنندگان

برخی از شرکت‌ها در حوزه گردشگری خدمات مختلف وب ‌سرویسی را تجمیع کرده و آن در اختیار آژانس‌های مسافرتی قرار می‌دهند. استفاده از وب‌ سرویس‌های تجمیع کنندگان برای آژانس‌ها مزایایی مثل هزینه حق اشتراک پایینتر، ارائه خدمات با گستردگی بیشتر و هزینه‌های پیاده‌سازی پایینتر را دارد.