ارزش ویژه برند (Brand equity) در صنعت گردشگری

چه چیزی باعث می‌شود که مسافران و متقاضیان سفر از بین چندین آژانس مسافرتی با محصولات مشابه فقط تعداد خاصی را انتخاب نمایند؟ و گاهی بدون توجه به قیمت که گاهی گران تر نیز هست اقدام به خرید نمایند؟

چه نکته مهمی وجود دارد که باعث می‌شود مشتریان ترجیح بدهند که بهای بیشتری پرداخت کنند ولی با آژانسی که به اصطلاح برند هست، سفر کنند؟

شاید جواب سوالها را سریعا حدس بزنید!

مثلا بگویید:

- خوب بعد چند دهه فعالیت دیگر برند شده و بسیاری نام آژانس را میشناسند.

- تبلیغات! آنقدر تبلیغ کرده که در ذهن همه جا افتاده و برند شده.

- طیف گسترده ای از خدمات را ارائه می‌دهد و نیاز بسیاری از مسافران را برآورده می کند.

و جواب ها و دلایل زیاد دیگری که ممکن است در ذهن شما وجود داشته و یا در حال شکل گیری باشد.

بیایید باهم کمی دقیق تر و جزئی تر نگاهی نه به برند یک شرکت مسافرتی بلکه به ارزش ویژه برند یا همان Brand equity آن داشته باشیم

brand-equity

مقدمه ای برای ارزش ویژه برند

ارزش ویژه برند (Brand equity) در گردشگری

فصل سفر شده و متقضایان تورهای مسافرتی در حال جست و جوی بهترین گزینه برای لذت بردن از یک سفر دلچسب هستند و تعداد زیادی آژانس مسافرتی نیز تورها و خدماتشان در فضای آنلاین به نمایش گذاشته و یا با تماس تلفنی و هر شکل دیگری مشغول اطلاع رسانی هستند. در نهایت تنها چند آژانس مسافرتی موفق به پر کردن تورهای خود می‌شوند و تعدادی دیگر سهم کمتری از بازار می‌برند. اگرچه همه شرکتها در بسیاری از موارد و آیتم ها مشابه هستند ولی بعضی نمی توانند تعداد را به حد نصاب برسانند!

زمانی که از بررسی خدمات، قیمت و بعضی از مزیت ها عبور می‌کنید، متوجه می‌شوید که افراد برای بعضی از برندها ارزش و اهمیت بیشتری نسبت به دیگر شرکت ها قائل اند و به نوعی زمانی که تورها و خدمات لانچ می شود این شرکت ها جزو اولین گزینه ها برای خرید مشتری محسوب می ‌شوند. حتی زمان پرداخت اگر لازم باشد هزینه بیشتری پرداخت کنند همچنان برایشان منصفانه به نظر می‌رسد و این همان تمایزی است که در ذهن مشتری در زمان انتخاب محصول ایجاد شده و شانس آژانسی که از ارزش ویژه برند برخوردار است بیشتر می‌شود.

در واقع باید از خود بپرسید که برند من چه چیزی به محصول و خدمات من اضافه می‌کند که موجب می‌ شود مسافران خرید کنند و همچنین به شرکت من وفادار بمانند. که اگر کنار اسم تورها نام برند من ذکر شود چه تاثیری روی تصمیم مشتری میگذارد؟ مثلا اگر کسی گفت تورهای شرکت x واکنش ها و برآیند نظرات و تصمیم های گرفته شده برای تهیه آن به چه شکل خواهد بود!

عوامل موثر در ارزش ویژه برند

عوامل زیادی وجود دارد که سبب می‌شود قدرت برند شما بیشتر شود و در نتیجه باعث افزایش ارزش ویژه برند شما می‌شود. مواردی چون قیمت، سهم بازار، میزان وفاداری به برند شما، کیفیت محصولات و ... می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

ارزش ویژه برند شما درگذشت زمان با انجام انواع فعالیت های هدفمند شکل می‌گیرد که موجب می‌گردد برند شما در ذهن مشتریان نقش ببندد و کم کم افراد برای برند شما یک شخصیت با ویژگی های خاصی متصور می‌شوند.

ویژگی هایی که اگر بخواهیم برند شما را یک شخص درنظر بگیریم، چه شکل، چه تیپ و چه رفتار خواهد داشت؟

یعنی وقتی اسمی از خدمات شما می‌آید افراد سعی در بررسی عملکرد شما و نقاط قوت و ضعف شما می‌کنند سپس شروع به حرف زدن در مورد شما می‌کنند که ادامه آن منجر به قضاوت و مقایسه شما با دیگر رقبا می‌شود که در نهایت ممکن است تا جایی پیش بروید که حتی مشتریان شروع به دفاع از برند شما در مقابل مخالفین و دیگر رقبا بپردازند مثل خیلی برند های ورزشی، غذایی، تکنولوژیکی که امروزه شاهد آن هستیم!

البته بازهم گفتنی است که دستیابی به چنین جایگاهی ساده نیست و باید هوشمندانه و با گذشت زمان و مداومت به آن رسید و از همه ابزارهای لازم جهت ایجاد بستر مناسب برای رشد در صنعت تخصصی خود استفاده کرد.

brand-equity

اشتباه نگیرید!

ارزش برند (Brand value) با ارزش ویژه برند (Brand equity) متفاوت است! در واقع ارزش برند با معیار مالی و دارایی های مالی شرکت سنجیده می‌شود درحالی که ارزش ویژه برند با توجه به توضیحات مسائل دیگری از دیدگاه مشتری مورد بررسی قرار می‌دهد.

سخن آخر با شما

بنظر شما چه چیزی باعث افزایش ارزش ویژه برند در آژانس شما می‌شود؟

دیدگاه شما

دیدگاه شما
کد امنیتی